Ramazanın Ortası Neresidir?
Yazar: Tahsin YURTTAŞ   |    Yayın Tarihi: 02 Temmuz 2015   |    793 Kişi tarafından görüntülendi.

Allah Teâla Kuran'da "Biz sizi diğer insanlara örnek olasınız diye orta bir ümmet kıldık" (Bakara: 2/143) buyuruyor. Bizim kültürümüzde işlerin en hayırlısı ortası sayılır; çünkü biz orta bir ümmetiz.

Sizce Ramazanın ortası neresidir?

Nasreddin Hocaya sormuşlar, "Hocam dünyanın merkezi neresi?" Hoca ayaklarına işaret ederek bilgece cevap vermiş "İşte tam bastığım yer!" İslam ahlak düşüncesinde ortayı bulmak, aynı zamanda ahlaklı olmaktır; çünkü ahlak, her seferinde ortayı bulma çabasıdır. Hayat da ortayı bulma mücadelesidir.

Zaman olarak Ramazanın ortasına geldik. Peki, ortası mafiret/bağışlanma olan Ramazanın ortasını yakalamak ne demektir? Biz buna Ramazanlaşmak diyoruz. Yani Ramazanın erdemleriyle huylarımızı güzelleştirmek. Ramazanın ortasını bulmak, bu erdemli davranışları tekrar ederek şahsiyetimiz haline getirmektir. Bu erdemli Ramazan davranışları, tabi ki ifrat ve tefrit arasında orta yollu tekrar edilirse kişi o ahlakı kazanmış olur. Artık bu güzel erdemleri hiç kimse ondan söküp alamaz. Aynı zamanda bu bir eğitimdir. Şimdi örneklerimize geçelim:

Ramazanın ortasına gelene kadar bir Müslüman kardeşim güzel bir davranışı alışkanlık haline getirdiğini söyledi? Nedir dedim. O, daha önce iftar sırasında çok hızlı ve obur bir şekilde yemek yediğini, kendisini denetleyemediği için iftar sonraları fiziksel, manevi ve zihinsel olarak problemler yaşadığını; fakat bu Ramazanda iftarın ortasını bulduğunu söyledi. Artık iftar yemekleri az çeşitli, yiyişi de yavaş ve sünnete uygun oluyormuş.  Hatta teravihlere bile yediklerini eritmek için değil sadece teravih namazı kılmak için gidiyormuş.J

Ramazan “Ben” ayı değil “Biz” ayıdır. Bir Müslüman geçtiğimiz oruçlarda kendi açlığına yoğunlaştığı için orucu çok zor tuttuğunu, bu sene açları ve çok zor şartlarda oruçlu olarak çalışanları düşündüğü için orucu daha kolay tuttuğunu söylemişti. O, aynı zamanda açları doyurmanın ne kadar erdemli bir davranış olduğunu da fark etmişti.

Bu Ramazanın başında, üniversiteden bir hocamıza iki gün il dışı görevinden hemen sonra bir de pazartesi sabahtan uzun bir konferans vermesinin Ramazanda zor olup olmayacağını sormuştum. Haklı olarak bana sitem etti: "Ramazan ve oruç iyi işlerimize engel değil destekçidir." O, böylece bana Ramazanı hayırlı ve güzel işlere engel olarak görmenin ne kadar yanlış bir yaklaşım olduğunu da fark ettirmişti. Ramazanın bir ortasını daha fark etmiştim.

İnsan olmak farkındalık bilincimizi yükseltmekle olur. İnsan olduğunun farkında olmak, oruçlu olduğunun farkında olmak, ötekinin farkında olmak , kardeşinin ihtiyaçlarının farkında olmak vs.. İşte Ramazanlaşmak budur.

Sürekli tekrar edilen doğru davranışlar insana huzur verir ve bu orta bir davranıştır. Örneğin Ramazanda her gün bir cüz Kuran okumak, Ramazanda her gün bir hayır yapmak, Ramazanda her gün namaz kılmak, Ramazanda her gün oruçlu olduğunu düşünerek bir kötülükten ya da günahtan vazgeçmek veya bir iyilik yapmak… Bunlar davranışlarımızı mayalar, alışkanlığa dönüştürür.  Eğer sloganımız "Ramazanda Her Gün…" olursa biz Ramazanlaştık demektir.

Tekrar ettiğimiz güzel davranışlarla Ramazanlaşmak

Ramazanlaşırken orta ahlakıyla ahlaklanmak duasıyla…


 

Tahsin YURTTAŞ

Yıldırım Beyazıt Üniversitesi İslami İlimler FakültesiPAYLAŞ