Eğitim Meselelerimiz Üzerine Sohbet - 3
Yazar: Bilal KEMİKLİ   |    Yayın Tarihi: 08 Ağustos 2017   |    629 Kişi tarafından görüntülendi.

Sosyal medya oturumu - O küçük meclisimizde, mini çalıştayda söz döndü dolaştı sosyal medya ve gençlik ilişkisine geldi... Biliyorum, oradan oraya atladık. Ama mühim konular bunlar.

Sosyal medyanın eğitim-öğretimi ne derece etkilediği meselesini gündeme getirmiştik… Şu tespitler yapıldı:

Artık sosyal medya hayatımızın bir parçası haline geldi. Öyle ki, google olan itimat, kütüphanelere gitmekten, yeni eserleri görmek ve keşfetmekten öğrencileri alıkoyacak duruma geldi.

...

Kütüphaneleri, okul kütüphanelerini cazip hale getirmenin mücadelesini vermeliyiz.

Okuyan toplum, meselelerini daha sağlıklı tartışacaktır.

Ama çabalarımızı sosyal medyaya mücadeleye teksif etmek yerine, doğru ve sağlıklı medya ağını inşa etmeliyiz. Benim facebook ve twitter’da bulunma sebebim tam da budur. Orada bir bilgi ağı var; fakat siz orada yoksunuz… Bu doğru değil. Şikâyet etmek yerine, çözüm aramaya odaklanmalıyız.

MEB’in Fatih Projesi bu konuda önemli… Ama DİB’in, Aile Bakanlığı’nın ve diğer bilgi merkezli kurum ve kuruluşların doğru bilgi sunacak portalları olmalı. Kütüphaneyi, en azından temel müracaat eserlerini bir şekilde e-ortamda sunmanın çabası içinde olmalıyız.

Bütün bunlarla birlikte sosyal medya da bir bağımlılık alanı… Bu bağımlılığa düşmeden yol almalıyız. Zamanı etkin kullanmanın yolunu öğretmeli, sosyal medya adabı teşekkül etmelidir.

Burada bir dil geliştirilmeli.

Bir ahlak oluşmalı.

Biz sohbetimizi yaparken, bu yaz gününde vakit oldukça ilerlemişti… Sabah işi olanlar, evlerine gidecekler vardı. Çay da bitmişti. Şu halde, bir yaz muhabbetini, mini çalıştayı burada tamamlamamız gerekiyordu. Biz de tamamlamış olduk… 

O güzel meclisten geriye bu tutulan notlar kaldı.

 PAYLAŞ