Kadim Kabarık Bir Öyküdür Alınyazısı
Yazar: Düşünce Günlüğü   |    Yayın Tarihi: 15 Eylül 2017   |    503 Kişi tarafından görüntülendi.

Bugün, aynı okulda olmamız münasebetiyle tanıştığımız bir arkadaşımla sohbet ederken ve dahi yol boyunca artık iyiden iyiye sararmış ovayı seyrederken düşündüm bunu.

Hayalini kurmadığımız yakınlıklarla ne de çabuk kuşatılıveriyoruz; hayalini kurduklarımızsa 'eternity and a day' filminde Alexandre'nin söylediği gibi bir yerde duruyor 'belki de bilmemek ve hayal etmek daha iyidir' 

-Bugün buradayım, daha önce düşünmediğim bir biçimde, şu an karşındayım ve seni birkaç gündür tanıyorum, şu kadarcık ömrümde birkaç gün ve sana yakınım-bunu daha önce hiç hayal etmemişken. Buna alınyazısı deniliyor, şaşmaz bir saatle işleyen bir yazı...

Kadim kabarık bir öyküyle dolaşmak...

Dersin birinde tuhaf bir şey söyledi bir çocuk. Ödevdi bu- yaparken 'besmele' çekmeleri gereken (çekmek fiilini kullanıyor oluşumuz da hayret verici) beş tane iş seçeceklerdi.

Herkes klasik işleri sıraladı, bu çocuk aynaya bakarken besmele çekmemiz gerektiğini söyledi. Bunu annesinden duymuş...

Aynaya bakarken...

Aynaya bakarken ne diye besmele çekmeli, şükredebilir insan elhamdülillah diyerek ama besmele çekmek garip geldi. Aynaya bakarken, kadim kabarık bir öykünün görünmez kelimelerini taşıyan alın, alınyazısı- okumaya başlarken besmele çekeriz ayet-i kerimeleri ve insan yüzünde görünen de nihayetinde ayet, işaret değil midir?

Aferin sana çocuk. 'Alın mübarek bir şeydir' diyordu şair, biri iyi bir şey yapınca da alnından öpülür, yazısından. Kadim kabarık bir öykünün yazıldığı levha. Değişmeyeceğini söylüyordu kitabım, asla değişmez birkaç gün evvel ova yolunda. -bugün burada ve seninleyim, kadim kabarık bir öykü yazıyor benim alnımda ve senin alnında, diyoruz ki alın mübarek bir şeydir ve aynaya bakarken besmele çekmek gerekir.

Ayşenur Çelik

mail:
aysenur_celik13@hotmail.comPAYLAŞ