Osmanlı mı, Etiler mi?
Yazar: HABER - YORUM   |    Yayın Tarihi: 15 Ocak 2015   |    811 Kişi tarafından görüntülendi.
Cumhurbaşkanı Sayın Erdoğan'ın, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'ı karşıladığı resmi törende 16 Türk Devleti'ni temsil eden askerlerle yer vermesi gündemin en önemli maddelerinden birisi haline geldi.Muhalif tavrını her fırsatta ortaya koymuş olan malum çevreler, işi eleştiriden hakaret boyutuna kadar götürdüler.

Derin medeniyetimiz ve şanlı geçmişimiz ile aramıza çekilmiş olan "Sykes-Picot sınırlarını" ve ideolojik duvarları yıkmaya çalıştığımız şu dönemde, bu karşı tepkileri bir yerde anlamaktayız.

Osmanlı ve Selçuklu Devletleri ile bağımızın "format yediği" eğitim sisteminin ve resmi tarih öğretisinin "çıktılarından" bu seslerin yükselmiş olması hiç de şaşırtıcı olmasa gerek.

Cumhuriyetin ilk yıllarından itibaren Osmanlı Devleti'ni reddedip, bize Etiler'den, Sümerler'den, Akatlar'dan hatta kayıp uygarlık Mu'dan atalar arayan zihniyetin tortuları (ve torunları); elbette o on altı Türk Devleti'nin simgeleyen askerleri görmek istemeyecektir. Özellikle de Osmanlı ve Selçuklu askerlerini!

Bu kardeşlerimiz, o on altı askerin yerinde birer Eti, Sümer, Akat ve Mu askeri görselerdi (ve hatta araya Eski Yunan ve Roma askerleri de konmuş olsaydı) sanırım daha mutlu olurlardı. Zaten Anadolu da bir "medeniyet mozaiği" değil mi dostlar?

Derin ve köklü medeniyetimizle, tarihimizle ve ecdadımızla aramızdaki köprüleri yeniden inşa ettiğimiz bu kutlu yolculuğun devamını diliyoruz can-ı gönülden.

Zaten Sayın Cumhurbaşkanı'nın Azerbaycan Devlet Başkanı Aliyev'i karşıladığı resmi törende yine bu on altı asker figürüne yer vermesi, bu yürüyüşün devam edeceğini müjdeliyor bizlere.


Yolumuz ve akıbetimiz hayr'olsun dostlar.
PAYLAŞ