Hatırlamak
Yazar: Bilal KEMİKLİ   |    Yayın Tarihi: 17 Ağustos 2018   |    434 Kişi tarafından görüntülendi.

Bir kaç gün evvel memlekette birbirimizden ayrılmıştık. Ben Van'a, kardeşim de çocuklarını Sivas'ta bırakıp İstanbul'a dönmüştü.17 Ağustos'un o hepimizi derinden sarsan haberlerini dinlediğimizde telefona sarılmış, ancak bir türlü ulaşamamıştım. Avcılar'da, Anbarlı'da kalıyorlardı. Haberlere göre de İstanbul'da Avcılar, Anbarlı depremin merkez üssüydü.

 

Acilen yola düştüm. Lakin İstanbul'a uçak da kalkmıyordu. Apar topar Ankara'ya geldim. Ankara'dan otobüsle yola koyulmuştum. Gündüzdü. Bolu'dan başlayarak Kaynaşlı, Düzce, Sakarya ve İzmit... O yolu, insanların oradan oraya savrulduğu o günü unutamam. Hep bir koşuşturma. Akşam Avcılar'a geldiğimde, kardeşimin bir kaç hafta önce boşalttığı sitenin hali perişandı. Yeni taşındığı ev, hamdolsun yerli yerindeydi. Şükrettim; ama millet perişandı.

 

O sene Van'da da bir kaç defa deprem oldu. Şiddetli sarsıntıyı duyuyor, evi terk ediyorduk. Çocuklar küçüktü. Üst katımızda Emin ve Erdal beyler kalıyordu. Binamız sallanmaya başlayınca çocuklarda bir telaş beliriyor; onları yatıştırmak ve sadmeleri geçirmek için hızlı bir şekilde arabamıza koşuyor, Edremit'e gidiyorduk. Edremit, göl kenarı bizim huzur limanımızdı.

 

Emin Yaşar bey, "binamız yeni ve sağlam, korkmayın" derdi. O, mütevekkil, evinde beklerdi. Biz ise çocukların telaşıyla daima Edremit'e, o huzur limanına taşınır dururduk.

 

Sonra hepimiz o siteden taşındık. Ben önce lojmana taşındım, sonra Isparta'ya ve ardından Bursa'ya geldim.. Emin bey, Edremit'te satın aldığı daireye taşınmış. Sanıyorum Erdal bey de lojmana... Van depreminde bizden kimse kalmamıştı o sitede. Ama komşularımız vardı. O felaket günü, bizim yeni ve sağlam diye güvendiğimiz, dışarıdan lüks ve korunaklı görünen o koca site yerle bir olmuş... Öyle haber almıştık. Aradan bir zaman geçtiğinde, hükumetimiz yeni bir Van inşa ettikten sonra bir jüri vesilesiyle Van'a gittim. Şehre gelir gelmez daha konaklayacağımız öğretmen evine varmadan, mihmandarımız olan sevgili Halil'e önce İskele Caddesi'ne, Kardeşler Sitesi'ne bir uğrayalım, sonra diğer işlerimizi yapalım demiştim. Vardığım da bir dönem bizi bağrına basan bu sitenin yerinde yeller esiyordu.

 

Hak, vefat eden komşularımıza rahmet etsin. Milletimizin başı sağ olsun. Ama ne olur, işimizi iyi yapalım. Şu kadar kâr edeceğim diyerek insan hayatını tehlikeye atmayalım.

 PAYLAŞ