24 Kasım Öğretmenler Günü
Yazar: Düşünce Günlüğü   |    Yayın Tarihi: 24 Kasım 2018   |    160 Kişi tarafından görüntülendi.

24 Kasım, 1981 yılından beri Öğretmenler günü olarak kutlanılmaktadır.

Öğretmenler bugün,150 branşta,1 milyon kadrosu ile, eşrefi mahlukat olan insan ve insanlık eğitiminin usanmaz mücadelecileri olarak, köyde, kasabada, kentte, inancımızı ve değerlerimizi yüreklere nakış nakış işlemeyi sürdürmektedirler.Özgürlüğün vazgeçilmez halkaları olarak, en ıssız yerlerde, yurdumuzun el değmemiş köşelerinde, bilgi ağını özenle ilmek ilmek örmeye çalışan yiğit öğretmenlerimiz, Milletin çocuklarını, Milletin gençlerini yetiştirmek için, özveriyle emek vermeye, bilgi yaymaya devam etmektedirler.

Eğitimle ilgili meselelerini çözen milletler, kültür, sanat, bilim, teknoloji ve sosyo-ekonomik alanlarda da kalkınmış ve ilerlemişlerdir.

Gelişmişlik yarışını kazanmanın anahtarı, toplumu inşa etme faaliyetini yürüten değerli öğretmenlerin elindedir. 
Öğretmenler hepimize, anne ve babalarımız kadar yakındırlar.Yavrularımızı,Rabbimizin “oku” emrinin tebliğ ve tembih iradesiyle tecelli bulduğu en sıcak sineler olarak öğretmenlere teslim ederiz. Hepimizin yaşantısında öğretmenlerimizle ilgili, özellikle de ilkokul öğretmenlerimize dair pek çok hatıralarımız vardır.Bizi geçmişe götüren bu hatıralar,bir bakıma hepimizin geleceğine de ışık tutar.

Öğretmenler her zaman Milletimizin sevgi elçileri olmuşlardır.Her alanda yenileşmeyi öğreten, kişilik hamurumuza biçim vererek dünyayı ve kendimizi kavramamızı sağlayan öğretmenlerdir. Sıhhatini ve nefesini insanlık için harcayan, duygularımıza, ruhumuza ve fikirlerimize en güzel deseni veren öğretmenlere olan vefamız ve borcumuz, oldukça büyüktür.

Bugün Türk öğretmeninin şeref günüdür. Bugün öğretmenlere olan saygıyı yenileme ve öğretmenlerin büyüklüğünü ve emeğini anma günüdür.

24 Kasımlar aynı zamanda öğretmenlerimiz açısından bir yenilenme, kendini değerlendirme ve muhasebe yapmak için de bir fırsat günüdür.Sorumluluklarını, sorunlarının üzerinde tutan öğretmenlerimizden beklentilerimiz bu çerçevede oldukça yüksektir.

Yurdumuzun her köşesinde, şimdi ve geçmişte görev yapan öğretmelerimizin öğretmenler gününü yürekten kutluyorum.Şahadete eren öğretmenlerimiz başta olmak üzere ebediyete kavuşmuş tüm öğretmenlerimize Cenabı Allah dan rahmet diliyorum.

Saygıdeğer Öğretmenler; Sebebi ve sonucu ne olursa olsun, tüm öğretmenlerimizin şimdi ve her zaman, yüzlerinden tebessüm, kalplerinden sevgi ,bedenlerinden sağlık hiç eksik olmasın. Gün batımı ayaklarınızın dibinde , güneşin tadı hep gönlünüzde kalsın. “Öğretmenler Günü” nüz kutlu olsun.

İhsan YALÇINKAYAPAYLAŞ