Tarih Tesadüfleri Sever (mi)!
Yazar: HABER - YORUM   |    Yayın Tarihi: 20 Ocak 2015   |    573 Kişi tarafından görüntülendi.
Korkulan olmadı ve bu sabah güneş batıdan doğmadı...

Dün (19.01.2015) Cumhurbaşkanı başkanlığında gerçekleşen Bakanlar Kurulu toplantısı sonrasında kıyametin henüz kopmamış olduğunu görmek hepimizi son derece rahatlattı...

Sayın Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı seçim süreci boyunca "normal" bir Cumhurbaşkanı olmayacağının ve Anayasa'nın kendisine verdiği tüm yetkileri gerektiği gibi kullanacağının sinyallerini vermişti ve rakiplerine epeyce fark atarak Cumhurbaşkanı seçilmişti. Bugün (yani dün) meclisin kırmızı plakalı araçlarının Cumhurbaşkanlığı Sarayı'na topluca giriş yapmalarını bu gözle değerlendirince, ortada şaşılası bir durumun olmadığı görülecektir.

Türkiye'nin fabrika ayarları -normalde- Cumhurbaşkanı ile Başbakan arasıda sürekli bir çekişmeye ve muhalefete "set edilmiş" olduğu için, böyle "olağan dışı" gelişmeler ve devletin zirvesindeki uyumlu çalışma süreçleri hayretle karşılanmakta. Devlet aygıtının kodlarının "yerli yazılımla" güncellendiği şu günlerde, kimi çevrelerin "yazılım çakışması" ve "yazılım hataları" beklentileri de -çok şükür ki- karşılıksız kalmış görünüyor.

Devletin zirvesinde çatışma beklentisinde (ve hatta arzusunda) olmak, çok da anlaşılası bir durum olmasa gerek diye düşünmekteyiz. Zira devlet çarklarının birbirini yemesinin; bu beklenti içerisinde olanlar için bile bir getirisi olmayacağı ortadadır.

***

Ayrıca bu "sıradışı" Bakanlar Kurulu toplantısının, Hrant Dink cinayetinin sene-i devriyesine "rastlamış" olması da bizlere daha önceki bazı zaman ve mekan "tesadüflerini" hatırlatmakta.

2010 referandumunun, 12 Eylül gününe denk gelmesi, Gezi olayları esnasında Kuzey Afrika gezisinden dönen Sayın Erdoğan'ın ilk mitingini Sincan'da yapmış olması, yine Sayın Erdoğan'ın Cumhurbaşkanlığı seçim kampanyasını Samsun'dan başlatması, 24 Nisan 2015 günü için Aliyev ile Çanakkale'de buluşmaya sözleşmiş olmaları birer "mesaj" değil de tesadüf ise; bu Bakanlar Kurulu toplantısının günü de bir tesadüftür kanaatindeyiz.

(Başka bir tesadüf de, bir önceki Cumhurbaşkanımız Abdullah Gül'ün doğum gününün 29 Ekim olması idi.)

Tarih -kimi zaman- "tesadüfleri" seviyor olmalı...PAYLAŞ